Czy można się zachwycić przedmiotem użytkowym?

Jeżeli dostrzeżemy w nim myśl projektową i zrozumiemy ją, wydaję mi się, że jest to możliwe.


Widoczne elementy baterii zostały „wytłoczone" formą koła.

Powściągliwy, ponadczasowy, w rozsądnej cenie, piękny polski produkt. Omnires.


PS nazwisko autora projektu postaramy się ustalić.

„Wywiercić, zamontować, zaciaprać byle jak, zapomnieć.” 


Do takiego wniosku doszliśmy w trakcie niekrótkich poszukiwań koncepcji na zainstalowanie armatury w łazience. Powstało wiele szkiców, były długie rozmowy. Finalnie Piotr wpadł na pomysł, żeby schować ustrojstwo w betonie, a dziury zaciaprać zaprawą byle jak. Im bardziej byle jak, tym lepiej. Bardzo się staraliśmy.


Dzięki Alwar za pomoc.

CIEP
ŁA WA
NNA

„Gdybym miał możliwość zrobienia ogrzewanej wanny, nie wahałbym się ani chwili.”

„Będę Ci zazdrościł.”


No to próbujemy :)

Elementy konstrukcyjne wpuszczanej w podłogę wanny zostały wyfrezowane z płyt Pfleiderer. Podmieniliśmy pełną płytę dna na taką z wyfrezowanym śladem prowadzenia ogrzewania podłogowego. W rowkach umieściliśmy rurki. 

PODNO
SZONE
ŁÓŻKO

Wyciągarka, kilka bloczków, trochę koncypowania (głownie Piotra i Bogdana), linki z Castoramy, sporo dziur w betonie.


Przypomnijmy, że elementy z którego zbudowane jest łóżko to specjalnie zaprojektowany odpad (waste design) z żeber konstrukcyjnych – więcej o tym w zakładce „rozwiązania”. Aby zmniejszyć wagę wywierciliśmy otwory w każdym z „piór”. Na razie jeszcze nie mamy pomysłu jak wykorzystać wycięte kółka.

Podczas poszukiwań formy Piotr inspirował się budową skrzydeł modelów samolotów oraz elementami konstrukcyjnymi drewnianych łódek.

„System” podnoszenia łóżka (liny, bloczki, organizer itp), zaczerpnięty z jednej z pasji naszego architekta – żeglarstwa.


Kształt ogrzewania ściennego niezmiennie kojarzy mi się z plakatem Jana Lenicy.

Podobieństwo niezamierzone. 

Kolejna sobota. Kolejny wtorek. Kolejna środa… Bezinteresownie. Bez zbędnych ruchów, bez zbędnych słów. Przez myśl mi nie przeszło, że ten zawód jest tak pojemny. 

Marek – hydraulik. 

Wielki ukłon

TE
ST
Test szczelności centralnego ogrzewania. Zdany na 5.
Ufff… 
Tutaj zbyt wiele napisać nie potrafię. To trzeba przeżyć. 
Powtórzmy jeszcze raz to nazwisko: Szkilnik. Konrad Szkilnik.
Zapamiętajmy je, bo naprawdę warto. 
WAN
NA

Wyfrezowane „esyfloresy" w płytach Pfleiderer, to wzór prowadzenia rurek ogrzewania w sypialni. Całość będzie montowana na ścianie i rurki będą widoczne – nie będą niczym przykryte. 

Ponieważ podłoga sypialni w większości będzie zajęta przez łóżko (pojawiły się również głosy firm specjalizujących się w temacie, że w sypialni korzystniejszym rozwiązaniem jest ogrzewanie ścienne aniżeli podłogowe), postanowiliśmy przenieść ogrzewanie na ścianę. Powierzchnia jedynej ściany, w której moglibyśmy umieścić rurki była zbyt mała, by dostarczyć wystarczającą ilość ciepła. Wymyśliliśmy, że zrobimy dwie warstwy płyt. Nałożymy je na siebie. Wzór prowadzenia rurek w spodniej warstwie, został również wyfrezowany na wylot w warstwie wierzchniej płyt (liczymy, że przez te otwory będzie docierało ciepło). Warstwa wierzchnia posiada dodatkowo swój wzór, w których będą umieszczone rurki. 

Dotarła również elektryczna wciągarka, której zadanie to podnosić łóżko pod sufit – uwalniając tym samym powierzchnię użytkową. Bonus: piękne żółte malowanie rączki.

Koncepcja schodów, angażowała nas bardzo długo, by znaleźć możliwie najprostszy i najbardziej ekonomiczny sposób montażu. Finalnie zestaw montażowy „schodka" przedstawiony jest na jednym ze zdjęć: schodek, kawałek deski, dwie śruby meblarskie z półokrągłą główką oraz cztery wkręty-haczyki do betonu. 

Dzięki Bogdan za wsparcie.

PO
RĘCZ

Prawdopodobnie sprzedawca nie zdawał sobie sprawy sprzedając płaskownik, że pod warstwą rdzy ukryty był samurajski miecz, który odkryłem przypadkiem szlifierką kątową. 

MEADY
RADE
Działanie
Dzięki harmonijkowo otwieranym oknom, znika podział na wewnątrz i zewnątrz. Zauważyły to również jaskółki.
Umywalka. Małe dzieło sztuki użytkowej. Wykonana ręcznie z jednego kawałka egzotycznego drewna – zebrano, przez Pana Konrada Szkilnika. Perła. Nie możemy doczekać się montażu.
Stojąc przed drzwiami frontowymi, przekątna niezakłóconego widoku wewnątrz domu to ponad 10 m. Dzięki przeszkleniom, wydaje się, że przestrzeń wnętrza jest jeszcze większa. Wzrok nie natrafia na przeszkodę, aż po horyzont. Powierzchnia domu to 106 m2.

Sądziłem, że okna dachowe pełnią podwójną funkcję: to w salonie, nieotwierane, doświetla; to na piętrze, sterowane pilotem z wbudowanym czujnikiem deszczu jest dodatkowo kominem solarnym i wentyluje piętro.

Byłem w błędzie.

Przez okna dachowe można patrzeć na niebo, widać chmury. Słońce rzuca cień z góry („zegar słoneczny”). Światło z góry bardziej doświetla. Są tarasem do stania, chodzenia po nich. Z góry można patrzeć do środka. Nocą mogą być źródłem światła na tarasie. Można na nich usiąść. W deszczowe dni słychać i widać spadające krople. Przez śnieg, dociera rozproszone białe światło. Jesienią leżą spadające z drzew liście. 

Okazuje się, że można pisać bez końca… 

Długo się zastanawialiśmy czym wykończyć sufity na górze. Pierwotnie miały to być oczyszczone z cementu deski poszałunkowe, od Zenka. Zenek się jednak wycofał. Myśleliśmy również o zdjętych płytach veloxa, które są na suficie w salonie. Przypadkiem odkryliśmy deski, które od 30 lat leżały w pomieszczeniu gospodarczym u teścia. Miały być boazerią. Są teraz sufitem.
Jako ekran energetyczny w podłodze posłużyła, zawierająca warstwę aluminium, folia dachowa
Konstrukcja podłogi to tzw. „sucha zabudowa”. Do samego końca byłem przekonany, że „sucha zabudowa”, to jest klasyczna, betonowa wylewka. Otóż nie :) Piotr sprytnie wymyślił i zaprojektował system kratownic, których pola idealnie odpowiadają wymiarom płyt izolacyjnych, nie trzeba ich docinać. Kratownice wyfrezował z płyt wiórowych, Mateusz. Tutaj warstwa wełny mineralnej ma 5 cm i pełni rolę paneli akustycznych, aby dźwięk nie rozchodził się jak w pudle rezonansowym. Jest podwieszona na linkach. Myśleliśmy, że lepiej będzie tłumiła gdy będzie bezpośrednio przy wierzchniej warstwie podłogi. Jak się okazało, nie ma różnicy, czy jest podwieszona, czy nie – potwierdził to test piłeczką kauczukową :) Na wierzch kratownic przykleiliśmy kawałki filcu, by zapobiec przenoszeniu się dźwięków.
FREZ
UJE
MY

W technologii velox (metoda szalunku traconego), ściany zbudowane są z „warstw". Zewnętrznymi warstwami są cementowo-wiórowe płyty o grubości 3 cm. Pomiędzy płytami znajdują się: od strony zewnętrznej – styropian o grubości 25 cm; a od strony wewnętrznej – warstwa betonu o grubości 15 cm. Zazwyczaj tynkuje się płyty. My, z powodu oszczędności, postanowiliśmy je zdjąć wewnątrz domu, odkrywając tym samym gotowe, nie wymagające żadnych wykończeń, betonowe ściany. Zdjęte płyty pomalowaliśmy wapnem gaszonym i zamontowaliśmy na suficie. Aby płyty można było ponownie wykorzystać, przed pierwszym ich montażem zostały owinięte w folię. Na zdjęciu Kamil i Mateusz (po za kadrem Redżi i Buli) przytwierdzają płyty do drewnianych łat. Pomiędzy płytami widoczna jest szyna, na której planujemy zawiesić materiałową kotarę.

– Kapke krzywo
– No… kapke
KIN
KIE
T
ST
ÓŁ

Kiedy będziesz robił przemeblowanie w salonie?

Nigdy.

Czyli mógłbyś mieć betonowe meble?

BU
DO
WA
BET
ON

Tutaj potrzebny będzie kompromis.

Może uda nam się znaleźć rozwiązanie i połączyć beton z czymś co może w symbiozie wypełnić idee – „ciepła”? Jednak nie na siłę, jeżeli miałaby to być proteza, wolę z betonu zrezygnować. 

--

Beton – nie dla samego betonu w sobie, tylko jako rozwiązanie, które podyktowane ekonomicznymi (!) realiami doprowadzi do interesujących efektów architektonicznych, jako wynik a założenie wyjściowe. Niemcy mówią "aus der Not - Tugend" /z kłopotu, nędzy - cnota/

Zdejmując płyty od wewnątrz możemy je ponownie (mam nadzieję) wykorzystać do betonowania np. na piętrze, albo jako materiał ścianek działowych, a faktura jaką odkryjemy będzie wynikała z technologii, a nie kombinowania na siłę – będzie SZCZERZE. 

Nie bałbym się, że będzie "chłodno", zresztą można to zrobić całkiem niekonwencjonalnie. Na pewno próbowalibyśmy to zbalansować trochę drewnem, reszta – myślę, że biel. 

Do kolejnego maila załączam fotkę z mojego niemieckiego mieszkania, w tle widzisz oryginalną 100 letnią ścianę z której sam odbiłem tynk, rzeźba znaleziona w piwnicy, na podłodze ułożyłem deski – wzorce przesłane od pewnych chłopaków z Gdańska, którzy zajęli się odzyskiwaniem drewna, niektóre z nich pochodzą z fundamentów z Wyspy Spichrzów (300- 400 lat?). Piękne, ale drogie (150-300 zl/m2!). Być może udałoby się zdobyć coś bardziej okolicznego, z rozbiórki, za darmo – tylko obróbka. Widziałbym z tego sufity – byłoby to zarazem najtańsze rozwiązanie przy zakładanej przeze mnie konstrukcji stropu.